, Author


Po velmi dlouhé době se naše země stala dějištěm jedné z nejvýznamnějších sportovních událostí, mistrovství světa v hokeji. Již dnes je patrné, že přípravy i vše ostatní bylo dobře zvládnuté. Fanoušci i hráči samotní si pochvalují zázemí i organizaci. A nejen to, mluví o něm dokonce i lidé, kteří jinak o sport vůbec nezavadí. I tito se vášnivě zajímají o výsledky českého týmu. Jak to? Proč je právě toto mistrovství tak důležité?

 

souboj u branky

 

Jedním z faktorů je ten, že se odehrává právě v naší zemi. Máme k němu tedy mnohem blíže, než kdyby bylo v cizině. Jsme tak doslova v centru dění, zvláště pokud bydlíme v Praze. Jeho atmosféru tak zkrátka nasáváme všude, a tak se nelze divit, že nás ovlivňuje. Zvláště když uvážíme, že náš tým má letos poměrně dobré šance na medaile.

 

Dále na tom má lví podíl marketing, především pak reklamy. Prakticky v každé z nich o mistrovství slyšíte, mnohé z nich pak říkají, že jsme v podstatě také součástí týmu. Ano, je to psychologická taktika, jak nás donutit kupovat si více jejich zboží, avšak má i své vedlejší účinky, mezi něž patří i to, že se lidé o zápasy začnou více zajímat.

 

hráči na ledě

 

Zapomínat také nesmíme na naši touhu někam patřit, být něčeho součástí. Pokud tedy český tým uspěje, máme stejný pocit, jako bychom se na úspěchu podíleli i my. V tom nás ostatně podporují i již zmíněné reklamy. Ano, jde o iluzi, neboť fanoušci u televize nemají na průběh zápasu vůbec žádný vliv (ti na stadionu alespoň vytváří atmosféru, která může hráče alespoň trochu ovlivnit a povzbudit), avšak není pochyb o tom, že případný úspěch či neúspěch je plně dílem hráčů a jejich trenéra.

 

Znamená to tedy, že bychom jej měli pustit z hlavy? Ne, koneckonců tím nikomu neškodíme a pro nás je to vzrušující podívaná. Jen bychom si měli pamatovat, že je to stále jen hra, která nemá na naše běžné životy žádný vliv, ať už dopadne jakkoliv.