, Author


Máte rádi překvapení a také je rádi někomu chystáte? Pak byste mohli překvapit vaše příbuzné či známé novinkou, kterou sami nemají vyzkoušenou a zažitou, a která je možná osloví v inspirativním duchu. Tentokrát máme na mysli podlahové topení. Existuje totiž možnost vybudovat jej svépomocí, a to velmi jednoduše. Začíná se tím, že se položí na podlahu fólie na podlahové topení, která odráží teplo zpět do místnosti, a na fólii se pak položí systémové desky se zářezy pro topné hadice. Systémové desky jsou zhotovené z polystyrenu a pokládají se bez malty, lepidel i betonu. Pokládka je velmi rychlá a jakmile máte hotovo, pozvete instalatéra na zapojení rozdělovače k topnému okruhu a k topnému zdroji, a můžete prakticky ihned spustit zkušební provoz vašeho vytápění.

palivové dřevo

Pokud je vše v pořádku, desky s potrubím se zaklopí cemento-vláknitými deskami a na ně se pak už položí podlahová krytina, například laminátová plovoucí podlaha s kročejovou izolací. Výstavba topen v podlaze trvá jen několik dnů a kromě zapojení a oživení topného systému instalatérem nevyžaduje řemeslný zásah od stavební firmy, takže ještě výrazně ušetříte. Výhodou suchých topných podlahových systémů je velmi nízká hmotnost, můžete je tedy využít například v podkrovních místnostech, které mají omezenou nosnost podlah a stropů.

podlahové topení

A co vám vlastně nové podlahové topení přinese? V první řadě značný tepelný komfort, kdy bude místnost prohřívána rovnoměrně, což se vám nikdy nepodaří u klasických radiátorů. A pak se můžete v zimě vyzout z pantoflí a svléknout ponožky a dopřát si bosonohou chůzi po vyhřáté dlažbě, plovoucí podlaze či koberci, což je nesmírně zdravé nejen z fyziologického hlediska, ale i z psychických důvodů. Podlahové topení se pak může stát inspirací pro vaše přátele, kteří k vám zavítají na návštěvu, a možná, že budou chtít něco podobného mít i ve vlastním příbytku.