, Author


Když se porozhlédnete po kuchyňské lince, zaznamenáte tu některé domácí spotřebiče, které patří k nejběžnějším ve většině současných kuchyní, tedy například rychlovarnou konvici, topinkovač, toustovač, mixér, odšťavňovač či kávovar. Pokud se zamyslíte nad tím, že tyto výrobky musel někdo nejen zhotovit, ale vytvořit jejich projekt a navrhnout výrobní proces, zjistíte, o jak obtížné a náročné úkoly se jedná. Projektant domácích spotřebičů musí počítat s tím, že budou funkční, osazené moderní elektronikou a mechanickými činnými částmi, ale také že budou obsahovat mnoho plastových dílů – táhla, knoflíky, nožky, pouzdra či dokonce celý plastový skelet. A právě výroba plastů je pro tyto produkty klíčová, protože by nebylo jinak možno je zkompletovat a uvádět do provozu.

kuchyňská linka

Plasty dnes hrají důležitou roli v těchto výrobních procesech, a to především v podobě vstřikování do tvarových forem. Formy musí být naprosto precizně zhotovené a musí výrobní program podpořit tak, aby probíhal co nejefektivněji. Tímto procesem se zabývá i společnost HRO-TECH, která si bere na starost vývoj a výrobu tvarových forem a vstřikovacích nástrojů pro mnoho průmyslových odvětví, tedy nejen pro obor domácích kuchyňských spotřebičů.

spotřebiče v kuchyni

Se vstřikováním plastů se můžete setkat u výpočetní techniky, v automobilovém a leteckém průmyslu, při výrobě nářadí, hraček, sportovních potřeb, nábytku, strojů a zařízení, osvětlovací techniky, dílů pro chemický, farmaceutický a potravinářský průmysl, pro zemědělskou techniku, zkrátka nenašel by se snad jediný průmyslový obor, kde byste se dnes s plasty nesetkali. Pravda, možná u ruční výroby dřevěných hraček či modelů – tam se s plasty nepočítá, ale v drtivé většině výrobků jsou plasty nepostradatelné. A to i tehdy, jsou-li považovány za ne zrovna ekologické materiály, ovšem toto je jen velmi relativní úhel pohledu, protože třeba výroba papíru pohltí mnohem víc elektrické energie (a lesních dřevin), než výroba a zpracování plastických hmot..